DrMohandes, App Inventor

App Inventor انقلابی در برنامه نویسی

کتاب های آموزش App Inventor

معرفی نرم افزار App Inventor

لوگوی App Inventor

با سلام خدمت همراهان همیشگی گروه آموزشی دکتر مهندس در این مقاله به معرفی یکی از منحصر به فرد ترین بخش های سایت یعنی برنامه نویسی و توسعه نرم افزار های موبایلی بدون نیاز به زبان برنامه نویسی خواهیم پرداخت. نرم افزار App Inventor یک نرم افزار تحت وب برای برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای اندروید و IOS است که در سال ۲۰۱۰ توسط google معرفی شد و سپس به MIT واگذار شد. در این نرم افزار نیازی به نوشتن کد های برنامه نویسی به زبان های رایج مانند: java، C، HTML و… نبوده و توسعه دهنده می تواند با کنار هم قرار دادن بلوک های آماده الگوریتم مد نظر خود را پیاده نماید. هر بلوک در App Inventor در واقع یک ماژول از پیش برنامه نویسی شده است که با یک برچسب از نقشی که بر عهده دارد به شکل یک بلوک درآمده و برنامه نویسی را از فرآیندی نگارش محور و پیچیده به یک فرآینده بصری و سرگرم کننده مبدل نموده است.

این نرم افرار از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

صفحه طراحی یا Designer

در این بخش طراحی رابط کاربری نرم افزار ها انجام می گیرد و کاربری به دکمه ها، کادرها، لیبل ها و در مجموع تمامی کامپوننت های طراحی ظاهر نرم افزار خود دسترسی دارد.

صفحه طراحی یا Designer در برنامه App Inventor

 

صفحه برنامه نویسی بلوک ها یا  Blocks Editor

در این بخش توسعه دهنده به بلوک های دستوری مختلف مانند: دستورهای شرطی، حلقه های تکرار، فراخوانی رویدادها، کنترل کننده های دکمه ها و… دسترسی داشته و می تواند برای اجزای مختلف صفحه که در بخش  Desigener طراحی نموده وظایف مد نظر را تعریف نماید همچنین از این بخش برای تعریف رابطه بین اجزا مختلف صفحه نیز استفاده می گردد.

صفحه برنامه نویسی بلوک ها یا Blocks Editor

مزیت های App Inventor بر سایر نرافزارها

تمامی نرافزارهای موجود نگارش محور بوده و توسعه دهنده علاوه بر گدراندن دوره های طولانی یادگیری کار با خود نرم افزار، مجبور به یادگیری چند زبان برنامه نویسی برای آغاز طراحی و توسعه اپلیکیشن های موبایل می باشد برای مثال در android studio برای توسعه نرم افزار کاربر باید بر دو زبان HTML و java تسلط داشته باشد.

مشکل بزرگ دیگر در نرم افزارهای موجود عدم پوشش جامع سیستم عامل های موبایل می باشد در android studio کاربرتنها می تواند به توسعه اپلیکیشن های اندروید بپردازد.

همچنین می توان فرآیند زمان بر و پیچیده نصب نرم افزارهای توسعه اپلیکیشن را نیز جز مخاطرات کار با نرم افزار های موجود دانست.

برنامه نویسی بدون نیاز به زبان هی برنامه نویسی

در App Inventor کاربر با ماژول های آماده و از پیش برنامه نویسی شده سروکار دارد و نیاز به آموزش هیچگونه زبان برنامه نویسی به عنوان پیش نیاز ندارد.

برنامه نویس آزاد

App Inventor تحت وب بوده و نیاز به فرآیندهای پیچیده نصب برروی رایانه شخصی ندارد و در هر مکان و زمان که کاربر به یک رایانه و اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند وارد پروفایل خود شده و به توسعه نرم افزار خود بپردازد.

یکبار بنویس و هرجایی اجرا کن

با توجه به استقبال انجام شده از این نرم افزار در سراسر جهان تیم توسعه دهنده آن هر روز در حال توسعه امکانات آن از جمله توسعه سیستم عامل های تحت پوشش این نرم افزار می باشد این نرم افزار هم اکنون با سیستم های Arduino که برای هوشمند سازی خانه ها و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می گیرد سازگاری دارد همچنین شرکت نوید افزودن پشتیبانی سیستم عامل IOS در آپدیت آتی نرم افزار را به توسعه دهندگان داده است.

نوید افزودن امکان برنامه نویسی IOS در ورژن آینده App Inventor

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *